Plagiátori slovenského liečiteľstva, falošné tituly liečiteľov

Autor: Miloslav Haas | 29.6.2020 o 17:43 | (upravené 2.7.2020 o 10:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  9x

Plagiátorstvo je odsúdenia hodný jav. Nielen v akademickom svete. Chcem upozorniť na veľmi nebezpečný jav, ktorý môže byť na Slovensku vážnou hrozbou pre  liečenie a zdravie.

Liečiteľstvo a alternatívna medicína sú na Slovensku doma. Niektorí tomuto spôsobu liečby veria , iní ho zatracujú. Naša krajina nemá stanovený legislatívny rámec pre to, kto môže a kto nemôže ponúkať zdravotné služby mimo oficiálne uznanú medicínu.  Je samozrejme na každom z nás vybrať si ako sa liečiť , prípadne udržiavať svoje zdravie. 

 Patrí  sem nepochybne čínska medicína, indická ajúrvéda a homeopatia. Prvé dve metódy majú tisícročné miesto v lečení neduhov a nepochybne aj úspechy. Homeopatia ako pomerne mladá disciplína to má ťažšie. Napriek vyhodnoteniu WHO , že tieto tri metódy sú vo svete uplatňované najviac.

Ak aj existuje oficiálne uznanie liečebnej metódy , tak na Slovensku  to je konečne uznaná akupunktúra. Ostatné sú niekde za hranicami racionálnej medicíny. Tisícročiami overená čínska medicína a ajúrvéda sú označované za "alternatívne" a homeopatia za "šarlatánstvo" . Aj jedno aj druhé majú príchuť negácie. 

Ako objektívne posúdiť nárok na existenciu  a využitie týchto metód ? Ako prvé by malo byť vyhodnotenie kvalifikovanosti osoby , ktorá ponúka danú metódu. Asi nik nepochybuje , že aj  čínska medicína aj ajúrvéda majú nielen u seba doma , ale aj po svete vzdelávacie inštitúcie, ktoré poskytujú certifikované vzdelanie doložené oficiálne uznanými diplomami a titulmi . A samozrejme aj legislatívny rámec  vykonávania tejto činnosti. 

U nás okrem akupuntúry nie je oficiálne uznané nič.

Tretia metóda je homeopatia. Táto metóda napriek jej celosvetovému uplatneniu je na Slovensku  predmetom zaznávania a dokonca aj kriminalizovania. Homeopatia má po celom svete množstvo vzdelávacích inštitúcií, kde  záujemca môže  získať diplom a následne aj oficiálne pracovať. A v mnohých krajinách je táto metóda hradená aj zdravotnými poisťovňami ./Francia, Švajšiarsko , Nemecko a i. /

Na Slovensku je v zákone o lieku  ako termín uvedený aj "homeopatický humánny liek" . Logicky by z tohto  malo vyplývať aj jeho použitie.  Ale nevyplýva. Voľný predaj v lekárňach túto otázku nerieši.

Ponúka sa otázka : kto vie ako homeopatiu použiť ?

Tu by malo nasledovať riešenie - kvalifikovaný homeopat.

Keďže v našom zdravotníctve neexistuje vzdelanie homeopata , tak kto sa môže pochváliť kvalifikáciou? Oficiálne NIK !!!!

A tam kde má štát dieru v legislatíve , logicky prichádza na scénu anarchia. Žiaľ na Slovensku zaodetá do rúcha "certifikovaného" vzdelania  parazituje  " jedna inštitúcia . Realitou je , že absenciu oficiálneho vzdelania nahradila samozvaná "akadémia" produkujúca "certifikovaných" homeopatov, označených "titulom". 

Ak si položíte otázku "ako nájsť kvalifikovaného homeopata? " , tak vám google ponúkne odpoveď:      

"Zoznam profesionálnych homeopatov, ktorí prijali a zaviazali sa dodržiavať Štandardy schválené Slovenskou komorou homeopatov, je uvedený na stránke:   http://www.komorahomeopatov.sk/zoznam-homeopatov."

Aby sme pochopili obsah tejto informácie,  tak si treba všimnúť aj www stránku, ktorá túto informáciu uvádza a to je :  https://centrumhomeopatie.sk/ako-najst-vhodneho-homeopata/ . Zatiaľ nič čo by vyvolávalo otázky. V uvedenom centre sú ako homeopati  dvaja liečitelia a to : MUDr. Vladimír Petroci
Ing.Soňa Koyšová, SAKHom. 

A teraz k podstate plagiátorstva uvedeného v názve. MUDr. Petróci je zakladateľom inštitúcie SAKH , čo v preklade znamená Slovenská akadémia klasickej homeopatie. Nič , čo by vzbudzovalo pochybnosti. To čo je zaujímavé je druhé meno , ale hlavne "titul" SAKHom.  Tu sa treba zastaviť a podrobnejšie vysvetliť čo to je za "titul".

Plagiátorstvo je , že daný "titul" NEEXISTUJE. Existuje ale podobný celosvetovo uznávaný titul "RSHom". Ten sa ale udeľuje inak , ako už uvedený SAKHom - rodné to dieťa pána MUDr. Petróciho. A "titul" udeľovaný absolventom SAKH je zneužitie podobne znejúceho titulu , čiže niečo ako plagiát . Na stránke komory homeopatov si tento "titul" uvádza 54 / päťdesiatštyri / absolventov SAKH. V minulosti som pána Petróciho kritizoval za zavádzanie verejnosti a neoprávnené používanie neexistujúceho titulu.Vtady ma odbyl, že to je len označenie príslušnosti k vzdelaniu. Zo stránky komory homeopatov ale vyplýva niečo iné.Tam si tento "titul" uvádzajú uvedení 54 homeopati spolu s titulom Ing. alebo Mgr. U potenciálneho pacienta to má evokovať  dojem pravosti. 

Záver -  dôveryhodný homeopat je len ten, ktorý je uvedený v tomto zozname .Tento zoznam vypracovala Komora homeopatov. Jej predseda je ....samozrejme MUDr.Petróci . A táto Komora usúdila , že vzdelávanie na SAKH je "certifikované" . Čiže MUDr.Petróci "certifikoval" sám seba ako SAKH a potom si odsúhlasil "titul" SAKHom. A tento "titul" je dôkazom absolvovania "akadémie" , čo je 4-ročné štúdium po 10 víkendov ročne.

Žiaľ , musím konštatovať , že my Slováci sme v duši asi hlbokí malomeštiaci. Tituly a akadémie v nás vzbudzujú pokoru. A automaticky veríme v pravosť. 

Sledujeme parlamentné dianie a pohoršenie akademickej obce nad plagiátmi . A právom, pretože ten, ktorý v živote dosiahol vedecké alebo pedagogické uznanie by vedel povedať , že to nebolo zadarmo. A škola, ktorá tituly udeľuje by si to mala zaslúžiť. 

Viem, že si týmto blogom proti sebe popudím mnohých homeopatov, ktorí určite liečia z hlbokého presvedčenia a s výbornými znalosťami, lebo každá škola je len začiatok. Až prax a zdokonaľovanie sa v profesii prinášajú úspech. Preto na mnohých apelujem : ak to myslíte s homeopatiou vážne , tak ju nezahanbujte a nedegradujte na provinčné tituly. Vaši pacienti sa vo vás sklamú , keď zistia takéto nedôstojné chovanie. A dôvera pacienta je jediná cesta k úspechu. Ohrozujete zároveň serióznosť a dôveryhodnosť homeopatie. Ten kto malicherne podvádza , nemôže byť hodný dôvery vo vážnych otázkach prinavrátenia zdravia.  A ak sa pacient len raz sklame v homeopatovi, viac k nemu nepôjde.A v takej malej krajine ako Slovensko sa homeopati takto naozaj budú považovať za šarlatánov.

Nenapádam vzdelanie....keďže nemáme iné dostupné , tak aj táto forma le lepšia ako nič. Nenapádam ani jeho kvalitu, pretože viem, že škola dáva len rámcové vedomosti. Mám síce výhrady ku koncepcii, ktorá nezodpovedá názvu , ale je to len môj názor.

Nemám osobné výhrady  ani k MUDr. Petrócimu , je vo svojom odbore dobrý. Nechápem ale pohnútky, ktoré ho priviedli k falšovaniu "certifikácie" štúdia a vymyslenému " titulu" . V mojich očiach sa týmto stáva hrobárom homeopatie na Slovensku. Ako človek s titulom určite pozná pravidlá jeho získania. Viete to aj vy - jeho absolventi?


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Parlament bude rozhodovať o interrupciách

Podľa kritických hlasov ide o psychický nátlak.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prvý výstrel Anny Záborskej

Nebudú spokojní, kým ukončenie tehotenstva nebude na úrovni s vraždou.


Už ste čítali?